Aktualności
Apel do mieszkańców gminy Potok Wielki
2021-01-13
Zamieścił: Kierownik OPS

Szanowni Państwo,

pogarszające się z dnia na dzień warunki atmosferyczne i spadki temperatur, szczególnie w nocy, niosą ze sobą realne zagrożenie dla zdrowia i życia wielu osób. Odpowiednie przygotowanie do okresu zimowego nabiera szczególnego znaczenia w tym roku, kiedy jako społeczeństwo zmagamy się z epidemią wywołaną chorobą SARS-CoV-2.

Zwracamy się do Państwa z apelem o aktywną postawę i zaangażowanie wszystkich mieszkańców Gminy Potok Wielki w celu uniknięcia zagrożeń i negatywnych skutków tej zimy. Państwa aktywność i reagowanie na potrzeby drugiego człowieka daje możliwość odpowiednim służbom społecznym na czas przyjść z pomocą.

W sposób szczególny należy zwrócić uwagę na sytuację osób bezdomnych, niepełnosprawnych, chorych, samotnych, w podeszłym wieku a także rodziny z dziećmi, które nie zawsze prawidłowo wypełniają swoje funkcje rodzicielskie i innych, które z uwagi na trudną sytuację życiową mogą być narażone na niebezpieczeństwa jakie niesie ze sobą okres zimowy. Zainteresujmy się ich losem, odwiedźmy ich, zapytajmy i sprawdźmy czy dobrze się czują, czy w ich domach jest ciepło.

Zachowajmy również czujność wobec osób, przebywających na dworze i narażonych na zamarznięcie, których zachowanie może wskazywać, że znajdują się w trudnej sytuacji i potrzebują pomocy.

Nie wahajmy się wezwać właściwą pomoc czy to Pogotowie Ratunkowe, Policję czy Ośrodek Pomocy Społecznej w sytuacji zagrożenia lub telefonicznie zgłosić informację o zagrożeniu życia i zdrowia pod interwencyjny numer telefony 987 działający w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie.

Pamiętajmy także o zachowaniu rozwagi i szczególnej ostrożności w poruszaniu się po oblodzonym i zaśnieżonym terenie. W miarę możliwości w czasie dużego mrozu powinniśmy pozostać w domu.

Nie mniej ważne jest właściwe eksploatowanie urządzeń grzewczych oraz drożność przewodów kominowych i wentylacyjnych w naszych domach. Wszelkie zaniedbania w tym zakresie są najczęstszą przyczyną zatruć czadem, niejednokrotnie są to przypadki śmiertelne.

Jednocześnie informujemy, że rejestr placówek zapewniających miejsca noclegowe można uzyskać w Ośrodku Pomocy Społecznej w Potoku Wielkim lub ze strony internetowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.


Ilość odwiedzin 8